100 Objede Dünya Tarihi, Neil Macgregor

100 Objede Dünya Tarihi, Neil Macgregor

İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. 100 Objede Dünya Tarihi, bizden önceki medeniyetlerden günümüze şans eseri ulaşan objeleri geçmiş yaşamlara ışık tutan birer prizma  gibi kullanarak tarihe yepyeni bir kapı aralıyor.

British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, alanında çığır açan bu kitabında insanlığın şaşırtıcı dönüm noktalarından ve icatlarından hareket ederek tarih boyunca medeniyetlerin katettiği yolun müthiş bir haritasını çıkarmış. İnanılmaz hikâyemiz insan eliyle yapılıp günümüze kadar gelen, Afrika’daki Olduvai Boğazı’nda bulunmuş kesici bir aletle başlıyor ve günümüzde tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılamanın alternatif bir yolu olarak ortaya çıkan bir icatla sona eriyor. Ama MacGregor’ın amacı bu icatları yalnızca açıklamak değil, aynı zamanda da ne kadar muazzam olduklarını görmemizi sağlamak. Taş bir sütun bize Hindistan’ın en büyük imparatorlarından biri olan ve halkına hoşgörüyü öğreten Asoka hakkında neler anlatıyor? İspanyolların sekiz reali, küresel para biriminin ortaya çıkışının temellerini nasıl attı? Erken Victoria Dönemi’ne ait bir çay takımı, imparatorluğun etkilerinden nasıl izler taşıyor? Ortodoks Kilisesi’nin ikonaları 150 yıl boyunca yasaklamasında İslamiyet’in etkisi neydi? Bizans İmparatorluğu’nun Osmanlı korkusu Hristiyanlığı nasıl etkiledi?

Bu kitabı okurken dünya tarihini birbirini tek bir düzlemde izleyen gelişmeler halinde değil; sürekli değişen, insanı şaşırtan ve birbirleriyle bağlantılı buluş ve eserlerin günümüzde bizi hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde etkilediğini gösteren bir kaleydoskop içinden keşfedeceksiniz. 100 Objede Dünya Tarihi, yıllardır yayımlanmış en sıra dışı ve en sürükleyici tarih kitaplarından biri…

 “British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, müzenin geniş koleksiyonundan sanat eserleri ve insan eliyle yapılmış nesnelerle kıtaları, kültürleri ve dönemleri kusursuz bir şekilde birbirine bağlıyor. Her uygar bireyin okuması gereken, son derece insani ve büyüleyici bir kitap.” 
– Jonathan Lopez, The Wall Street Journal

“Eğer müze bir zaman makinesiyse, British Museum’un eski yöneticisinin bizi çıkardığı bu yolculuk, Olduvai’de bulunan ve insanlığın Afrika’da evrimleştiğini kanıtlayan kesici alet gibi objelerle hepimizi en az iki milyon yıl öncesine götürüyor.”
– The Guardian

“Et kesecek bir alet yapmak için taşı yontmayı öğrendiği an, insanın bir fırsatçıya dönüştüğü andır. MacGregor, ‘Galipler tarih yazar, mağluplarsa objeler yapar,’ diyor.”
– The Economist

“100 Objede Dünya Tarihi büyük bir başarı. Onlarca yıldır insanlık tarihi alanında yapılmış en iddialı, en güçlü ve en ilgi çekici çalışmalardan biri.”
– The Sunday Telegraph 

“Partenon’daki heykelleri herkes bilir; ben Karayipler’in, bize tütün ve hamak gibi buluş ve icatları vermiş olan unutulmuş Taino halkından bir kabile şefine ait ahşap oturağın tabanındaki canavar tasviri karşısında büyülendim… Bilimsel, eğlenceli, muazzam ve sürükleyici bir eser.”
– The Telegraph (Yılın En İyi Kitabı)

“Harikulade… MacGregor, bu dünyadan yüzlerce yıl önce göç etmiş atalarımızı, farklı ırkları, kahramanları, vahşileri ve hayalperestleri evimize kadar getiriyor. O insanların hayatta kalmak için verdikleri mücadelelerde ve bizlere hissettirdiklerinde âdeta şiir havası var.”
– Libby Purves, The Times

“Bu muhteşem kitap bizi yeryüzünün her köşesine götürüyor.”
– Tom Holland, The Observer

“Olağanüstü bir başarı… Bir tarih uzmanı olarak bu müthiş dünya tarihi anlatısından büyük keyif aldım. Ama kitap, insanlığın muhteşem tarihini anlatmakla kalmıyor; aşırı hızlı, içi boşaltılmış dünyalarımızda anlamlı bir cevap niteliği de taşıyor. Tarihin amacı, geçmişin içimizdeki yerini bulmaktır.”
– David Wootton, Times Literary Supplement

“British Museum’da sergilenen 100 obje aracılığıyla dünya tarihi… BBC’de yayınlanmış radyo programından yola çıkılarak hazırlanan ve muhteşem görsellerle dolu olan bu kitap bize eski toplumlar hakkında geride bıraktıkları objeler aracılığıyla ne kadar çok şey öğrenebileceğimizi gösteriyor. Her bölümde dünyanın farklı yerlerinde aynı zaman dilimi içinde yapılmış objelere yer verilmiş. Bilgi ve sürprizlerle dolu, ağır ağır okunup sindirilmesi gereken bir eser.”
– Kirkus Reviews

“Muhteşem… Tarihin gelgitleri bizi dünyanın dört bir yanına sürükleyerek farklı kültürlerin nasıl her zaman birbirleriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.”
– The Observer

“Ne yapıyorsak oyuz ve MacGregor da bunu kanıtlıyor.”
– Library Journal

“Sağlam araştırmalara dayandırılmış, olağanüstü, sürükleyici bir eser…”
– Mary Beard, Guardian

“Son derece zekice kaleme alınmış, okuması çok keyifli ve baştan sona sürükleyici.”
– Timothy Clifford, The Spectator

“Bu bir hikâye kitabı; canlı, esprili, güçlü yorumlar ve bağlantılarla dolu, şaşırtıcı, keyifli… Büyük bir uzmandan, bize her şeye daha yakından bakarak öğrenmeyi, sessiz geçmişi dinlemeyi öğreten bir hediye.”
– The Telegraph (Yılın Kitabı)

“Çok güzel ve sürükleyici bir kitap; insanlığın birbirinden büyüleyici, bazıları bilinen, bazıları bilinmeyen objelerle dolu görsel tarihi…”
– Dwight Garner, New York Times

“Cesur ve orijinal bir çalışma… Her bölüm ayrı bir ilginç bilgi sunuyor. Kitaptaki objelerden bazıları o kadar büyüleyici ve alıştığımız şeylerden o kadar farklı ki aklımızdan çıkmaları imkânsız… Keyifli ve bilgilendirici bir eser.”
– Jonathan Spence, The New York Review of Books

 

Türü: Tarih, Dünya Tarihi, Araştırma – İnceleme
Orijinal Başlık: A History of the World in 100 Objects
ISBN: 9786052991114
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 736
Basım: Temmuz 2017
Ebat: 153×234 cm
Editör: Gamze Bulut
Çevirmen: Gamze Bulut
Ağırlık: 736