Adalılar İmroz’dan Gökçeada’ya, Güliz Beşe Erginsoy

Adalılar İmroz’dan Gökçeada’ya, Güliz Beşe Erginsoy

Güliz Beşe Erginsoy’un bu çalışması, 1989’da Gökçeada’nın Bademli köyünde yaşayan ve yaşları kırk ile doksan arasında değişen kişilerle bir sözlü tarih çalışması olarak başladı. Daha sonra genişleyerek, büyüyen bu araştırma; Adalılar’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte başlayan serüvenlerini, kendi anlatılarının oluşturduğu büyük bir panoramanın içinde verirken, “Karnavaldan Anlatı ve İmgelere” uzanan bir değişimin temelinde biçimlenerek, günümüzde de yaşanan sorunlara cevap arayan bir içerik kazandı.

Kitapta “metinlerle imgeler’in oluşturduğu ortak dil”, Adalılar’ın toplumsal, ekonomik, etnik ve kültürel alanda Cumhuriyet öncesine kadar uzanan sorunlarının farklı veçheleriyle ortaya çıkmasını sağlıyor. Kitap bu yanıyla klasik bir sözlü tarih çalışmasının dışına çıkarak, Türk-Yunan ilişkilerinde mübadele ile başgösteren sorunları da sorguluyor.

 

Türü: Edebiyat, Anı – Anlatı – Günlük – Seyahatname, Söyleşi & Röportaj, Tarih, Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi, Diğer Kategoriler, Yakın Tarih
ISBN: 9789756176542
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 302
Basım: Ağustos 2006
Ebat: 195×24 cm
Ağırlık: 627