Atatürk’ün Cuma Hutbeleri, Emine Şeyma Usta

Atatürk’ün Cuma Hutbeleri, Emine Şeyma Usta

Atatürk, Hilafeti kaldırarak ve tekke ve zaviyeleri kapatarak Türk Milletini kara taassiba iten her türlü gericiliğe karşı bir mücadele başlatmıştı. ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi, milletin samimi dini duygularının istismar edilmesinin önüne geçebilmek için gerekliydi. Atatürk dönemine kadar Arapça okunan Cuma hutbelerinin Türkçeleştirilmesi işte bu mücadelenin bir parçası olarak gündeme gelmişti.

Bu kitap, Atatürk’ün isteği üzerine, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi tarafından hazırlanan Cuma hutbelerinden oluşmaktadır. Atatürk’ün Cuma hutbeleri öncelikle ilk Türkçe hutbeler olmaları nedeniyle önemlidir. Ayrıca hutbelerin içeriği bizzat Atatürk’ün kontrolünde hazırlanmıştır. Bu nedenle hutbelerde devlet ve millet sevgisi aşılanmaya çalışılmakta, gerici akımlara karşı laik bir anlayışla Türk Milletinin dini sorumlulukları hatırlatılmaktadır.

Atatürk döneminde camilerde okunan bu hutbeler, Atatürk’ün ölümünden sonra hasıraltı edilmiştir. Atatürkçü din bilgini Emine Şeyma Usta tarafından tekrar ortaya çıkarılan bu hutbeleri, hem Atatürk’ün dine bakışını göstermek, hem de Atatürk’ün ölümünden sonra yaşanan karşıdevrim sürecinin bu hutbeleri nasıl gizlediğini hatırlatmak için günümüz Türkçesine aktararak yeniden yayınlıyoruz.

Türü: Tarih, Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi, Mustafa Kemal Atatürk, Yakın Tarih
ISBN: 9799756288558
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 232
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 232