Ayrımcılık, Derleme

Ayrımcılık, Derleme

Türkiye son yıllarda önemli bir toplumsal dönüşüm geçiriyor. Dilleri, dinleri, mezhepleri ya da cinsiyetleri hâkim normlardan farklı olan gruplar ayrımcılığa uğradığını gittikçe daha sık dile getiriyor. Buna paralel olarak geçmişte tabu olan konular hem toplumsal hem de siyasal düzeyde açıkça tartışılıyor. Bu süreç iki olasılığı barındırıyor. Bir yandan, farklı grupların kamusal alanda görünür olması, gruplar arası gerginliği artırma potansiyeli taşıyor. Zira eşitlik talep eden gruplar, hâkim normları ve toplumsal hafızayı sorguluyorlar. Bu çerçevede yerleşik normların ve kimlik sınırlarının tehdit altında olduğunu düşünen hâkim gruplar ile eşitsizliği sorgulayan gruplar arasındaki gerilimler artabiliyor. Öte yandan bu süreç, çatışma kadar barış potansiyeli de barındırıyor. Çünkü Türkiye’de ilk defa, tabu olarak kabul edilen konuların adını koyabilmeye ve bunları tartışabilmeye başladık. Uzun yıllar süren inkâr politikasından sonra madun grupların sorunları kamusal alana taşınıyor. Dolayısıyla bu süreç iyi yönetilebilirse, ileride çoğulcu, demokratik ve barış içinde yaşayan bir toplumsal ve siyasal yapı kurabilmek de mümkün olacak. Elinizdeki kitap, bu çerçevede “gruplar arası ilişkiler nasıl kuruluyor?”; “önyargılar neden kaynaklanıyor?”; “ayrımcı davranışlar nasıl azaltılabilir?” gibi soruları eğitimle ilişkili olarak ve disiplinler arası bir yaklaşımla ele almaya çalışıyor.

Kenan Çayır Melek Göregenli H. Andaç Demirtaş Madran Arus Yumul Bülent Somay Herkül Millas İdil Işıl Gül Ulaş Karan Süleyman Akbulut Aksu Bora Pınar Uyan Semerci Semra Somersan Nurcan Kaya Müge Ayan Esra Çuhadar Ayşe Beyazova Derleyen hakkında Kenan Çayır Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Doktora derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldı. İngiltere’de Leeds Üniversitesi Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Merkezi’nde ve Almanya’da Georg-Eckert Uluslararası Ders Kitapları Enstitüsü’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. Ders kitapları, yurttaşlık, insan hakları eğitimi ve İslâmi hareketler üzerine çalışmakta ve yazılar yayınlamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi ve Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürüdür.

Müge Ayan Ceyhan Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim ve Oxford Üniversitesi Sosyal Antropoloji dallarında yüksek lisans derecelerini tamamladıktan sonra Oxford Üniversitesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nden doktorasını aldı. Çalışma alanları arasında eğitim antropolojisi, değişen kişi anlayışları, okul etnografyası, okuryazarlık edinimi, eğitimde çokdillilik vardır. Çiftdillilik ve Eğitim (ERG, 2009) ve Göç ve Çokdillilik Bağlamında Okullarda Okuryazarlık Edinimi (İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2011) başlıklı raporların yazarlarındandır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde projeler koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Türü: Sosyoloji, Sosyoloji Üzerine
ISBN: 9786053992493
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 294
Basım: Eylül 2012
Ebat: 16×23 cm
Ağırlık: 430