Balkanlarda Kimlik ve Egemenlik, Şule Kut

Balkanlarda Kimlik ve Egemenlik, Şule Kut

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve uluslar arası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Şule Kut’un 1990’lar boyunca bölgede yapmış olduğu araştırmalara dayanarak kaleme aldığı makalelerini bir araya getiren Balkanlar’da Kimlik ve Egemenlik kitabı, Soğuk Savaş’ın sona erdiği 1990 sonrasında Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte yeniden biçimlenen komünizm-sonrası Balkanlar’daki ulusal kimlik ve egemenlik mücadelelerine ışık tutuyor.

Balkanlar’da Kimlik ve Egemenlik’te Makedonya Cumhuriyeti’nin kuruluşundan Makedon-Yunan anlaşmazlığına, Bosna-Hersek’teki savaşlardan Sırp milliyetçiliğine, Kosova sorunundan Balkanlar’daki Arnavutluk meselesine, bölgedeki azınlık sorunlarından bölgeye uluslar arası müdahalelere, Türkiye’nin Balkan politikasından Kosova Türklerinin durumuna kadar pek çok konu hem ulusal hem de uluslar arası boyutlarıyla ayrıntılı biçimde ele alınıyor.

Balkanlar’ın güncel tarihine yakından tanıklık etmiş bir siyaset bilimcinin sıcağı sıcağına yapmış olduğu değerlendirmeleri içeren bu eser, milliyetçiliklerin çatışma alanı Balkanlar’da barışın 20. yüzyılın sonunda nasıl bozulduğunu anlatırken, ilk adımlarını attığımız yeni yüzyılda Balkanlar’da barışın yeniden tesisinin, ancak bölgesel ölçekte bir demokratikleşme ile mümkün olacağını üstüne basarak vurguluyor.

 

Türü: Siyaset – Politika, İnsan ve Toplum, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Siyaset Sosyolojisi, Siyaset Bilimi & Siyaset Tarihi, Sosyoloji
ISBN: 9789756176351
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 260
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 260