Devlet, John A. Hall

Devlet, John A. Hall

Sosyal Bilimlerde Kavramlar dizisinin bu kitabında, son yıllarda siyaset kuramcıları için yeniden tartışılan devlet konusu ele alınıyor. Bu kitabın amacı devletin tarihsel kökenlerine ilişkin sistematik bir inceleme sunarak, Batılı kapitalist ülkelerde devlet gücünü konu alan çeşitli kuramları özetlemek ve en önemlisi devletin diğer iktidar kaynaklarıyla olan ilişki biçimlerini belirlemektir.

Bu eserin yazarları John A. Hall ve G. John Ikenberry, devlet iktidarına ilişkin üç kurama işaret ediyor; devleti rekabet halindeki çıkar grupları arasında bir hakem olarak gören liberal kuram, devletin hakim sınıfın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini belirten Marxist görüş ve devletin işlevini ülke sınırlarını korumak ve genişletmek olarak tanımlayan gerçekçi görüş. Yazarlar özellikle devletler ve kapitalizm arasındaki ilişkiyle, bu ilişkinin siyasal rejimleri ve uluslar arası sistemin istikrarını nasıl etkilediğini inceliyor.

Bu çalışmanın temel özelliği, tarihsel analiz, karşılaştırmalı sosyoloji ve siyaset kuramını birleştirmesidir. Disiplinlerarası yapısı kitaba, devlete ilişkin siyaset kuramına doğru bir giriş niteliği kazandırırken, devletin mevcut durumu ve gelecekte alacağı biçimler derinlikli bir analizle irdeleniyor.

 

Türü: Siyaset – Politika, Felsefe, Başvuru Kitapları, Siyaset Bilimi & Siyaset Tarihi
ISBN: 9789756176344
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 162
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 162