Doğu Asya “Mucizesi” ve Bunalımı Türkiye İçin Dersler, Attila Sönmez

Doğu Asya

İktisadi gelişme alanında 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vuranlar, Doğu Asya ülkeleri oldu. Bir dönem yarattıkları “mucize” ve ardından geçirdikleri bunalımlarla dünyanın ilgi odağı olan bu ülkeleri ne kadar tanıyoruz?

Bu ülkelerin, tüm dünyada ekonomi uzmanları tarafından ilgiyle izlenen deneyimlerinden Türkiye için ne gibi dersler çıkarılabilir?

Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) kuruluş yıllarında kurumda görev yapan, uzun yıllar birçok Doğu Asya ülkesinde Dünya Bankası uzmanı olarak bulunan, bu anlamda birinci elden bir deneyime sahip Attila Sönmez bu kitabında, sözkonusu ülkelerde ekonomik sıçrama ya da “mucize” diye tanımlanan modelin dinamiklerini, her ülkenin tarihsel süreç içindeki özgün özelliklerini vurgulayarak irdeliyor. Kalkınmaya yönelik ekonomik gelişmelerin hangi sonuçlara yol açarak, bunalımlara dönüştüğünü farklı yöntemlerle ele alan Sönmez’in istatistiki veriler, çok sayıda tablo ve grafikle desteklediği eserinin en önemli yanı ise, bu deneyimden Türkiye’nin çıkarması gereken dersleri tartışması. Yazar bunu yaparken, Türkiye’nin kalkınma sorununu geniş bir tarihsel ve ekonomik perspektifle gündeme getiriyor.

 

Türü: Akademik, İş, Ekonomi & Pazarlama, Dünya Ekonomisi, Araştırma – İnceleme – Kuram, Türkiye Ekonomisi
ISBN: 9789756857007
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 478
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 478