Doğu Türkistan’da İnsan Hakları, Ahmet Türköz

Doğu Türkistan’da İnsan Hakları, Ahmet Türköz

Doğu Türkistan… Türklerin atayurdu…Türkçenin bilinen ilk sözlüğnün yazarı Kaşgarlı Mahmud’un ve devlet yönetimi hakkında ilk siyasetname yazarı Yusuf Has Hacib’in doğduğu bu topraklar, Türk Medeniyetinin beşiğidir aynı zamanda. Ve bu toprakların asıl sahipleri Doğu Türkistan Türkleri 1949 yılından beri Kızıl Çin işgali altında insanlığın, adaletin, merhamet ve vicdanın iflas ettiği Çin zulmü ve esareti altında yaşamakta, hürriyet içinde yaşayan insanlıktan sesinin duyulmasını beklemektedir.
Yıllardır devam eden bu Çin zulmü, bilindiği gibi 5 Temmuz 2009 tarihinde Urumçi’de meydana gelen olaylarda toplu bir katliama dönüşerek tahammül sınırlarının ötesine taşmış, Çin dışında bütün insanlık alemi bu kıyımı dehşet içinde seyretmiştir.
Doğu Türkistan’da yıllardır kalın duvarlar ardında devam eden Çin zulmü ve baskısı, bu kitapla ilk defa,bilimsel verilerle akademik boyuta uluslarakası ilgi alanına taşınmıştır. Kendisi de bir Doğu Türkistanlı olan rahmetli yazar Ahmet Türköz, 1998 yılında doktora tezi olarak hazırladığı bu eserle, Doğu Türkistan’ın tarihinden başlayarak, özellikle iktisadi ve doğal kaynaklar bakımından zenginlikleriyle, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sömürüsü ve yıllardan beri işlediği insanlık suçlarını uluslararası kaynaklara dayanarak derinlemesine tedkik edip, bugünlere nasıl gelindiğini gayet açık bir şekilde göz önüne sermektedir.
Doğu Türkistan Türklerne yönelik insan hakları ihlallerinin artık BM, AGİT gibi uluslararası forumlara taşınması zamanının geldiği kitabı okuyunca daha iyi anlaşılmaktadır.
Türü: Siyaset – Politika
ISBN: 9789944397575
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 294
Basım: 2010
Ebat: 14×21 cm
Ağırlık: 247