Efsuncu Baba (Orijinal Metin Deri Kapak), Hüseyin Rahmi Gürpınar

Efsuncu Baba (Orijinal Metin Deri Kapak), Hüseyin Rahmi Gürpınar

Efsuncu Baba (Deri Kapaklı) Kitabı

Hüseyin Rahmi Gürpınar (1864 – 1944) cumhuriyet dönemi popüler yazarları içinde kendine has bir yerde duruyor. Türkçesinin ulusal miras kabul edilecek düzeydeki güzelliği ve romanlarındaki toplumsal zenginlik bugün bile değerini kaybetmiş değil. Aksine 20. yüzyılın ilk yarısındaki İstanbul hakkında adeta bir sinema filmi veya bir belgesel gibi bugünlere bilgi taşıyor. Meşrutiyet ve mütareke yıllarını, cumhuriyet dönemini ve dünya savaşlarını yaşamış bir Hüseyin Rahmi var karşımızda. Bu zengin biyografiyi çok katmanlı İstanbul antropolojisi ile buluşturan romanlar yazıldığı veya bahsettiği dönemi okura capcanlı bir şekilde yaşatıyor.

Gerçek bir romancı duyarlılığı, noksansız bir okur saadeti. Hüseyin Rahmi Gürpınar metinlerinin hülasası da bu olsa gerek.

Papersense Yayınları olarak bu büyük yazarın kitaplarını hem editoryal hem de baskı biçimi olarak büyük bir özenle yayına hazırladık. Özel deri ciltle kaplı olan eserleri orijinal metinlerine sadık kalarak, sadeleştirmeden okurlarımıza sunuyoruz.

Efsuncu Baba

Cumhuriyet romanının önemli motiflerinden olan efsuncu hocalar, hurafeler, dini bilgileri çepeçevre saran yalanlardır. Gürpınar Efsuncu Baba’da bu tipleri yine keskin bir mizahla birlikte anlatır. Toplumu çürüten, uyuşturan, yalanlarla avutan bu eski geleneğin çözülemeyişini tahkiye eder.

Türü: Edebiyat, Roman, Türk Edebiyatı
ISBN: 9786051608686
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 119
Basım: Ekim 2015
Ebat: 13×195 cm
Ağırlık: 119