Ekonomik Katma Değer (EVA), Mehmet Sabri Topak

Ekonomik Katma Değer (EVA), Mehmet Sabri Topak

Küresel ekonomik koşullarda şirketlerin performansa dayalı olarak yönetilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bir performans ölçüsünün etkinliğini belirleyen en önemli kriterlerden biri firma değerini belirleme kabiliyetidir. Finansal performansın ölçülmesinde kullanılan aktif karlılık oranı, özsermaye karlılık oranı ve pay başına kar gibi muhasebeye dayalı geleneksel performans ölçülerinin manipülasyonlara açık olması ve özsermaye maliyetini dikkate almaması nedeniyle şirket performansını eksik olarak değerlendirmesi ve bu kriterler ile şirket değeri arasındaki ilişkinin zayıf olması, son yıllarda değere dayalı performans ölçülerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu ölçüler içinde en yaygın olarak kullanılan performans ölçüsü Ekonomik Katma Değer (EKD)’dir.
EKD, şirketlerin vergi sonrası faaliyet karı ile bu karı elde etmek için yatırılan sermaye maliyeti arasındaki fark olarak tanımlanabilir. Kitapta Ekonomik Katma Değer’in finansal performans ölçüsü olarak kullanılmasının önemi ve EKD’nin hesaplanması, İMKB Ulusal Sınai Endeksi’nde 2004-2009 döneminde yer alan 126 firmanın üçer aylık verileri üzerinde, uygulamalı olarak aşama aşama anlatılmaktadır. 
Kitapta çalışma kapsamındaki şirketlerin EKD’sinin hesaplanması aşamasında sermaye maliyeti hesaplanırken literatürde daha önce olmayan yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Kitap bu yönüyle konuya ilişkin daha önce yapılan tüm çalışmalardan farklılaşmakta ve alanında özgün bir niteliğe sahip olmaktadır.

Türü: Akademik, İş, Ekonomi & Pazarlama
ISBN: 9786052184189
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 224
Basım: Eylül 2018
Ebat: 16,5×23,5 cm
Ağırlık: 224