Erken Hellenistik Çağ Sikkeleri, Otto Morkholm

Erken Hellenistik Çağ Sikkeleri, Otto Morkholm

Bu kitap, erken dönem Hellenistik sikkeleri bütünüyle ele alan yayımlanmış ilk çalışmadır. İ.Ö. 36 – 188 arasındaki bir buçuk yüzyılı aşkın bir dönemde basılmış Büyük İskender ve ardıllarının sikkeleri ile Yunanistan ve Küçük Asya kentlerinin sikkelerine ilişkin genel bir tarihçe sunmaktadır. Dr. Morkholm, Amerikalı büyük nümismat Edward T. Newell ve onu takibeden bilim adamlarının çalışmaları sonucunda Hellenistik dünyanın daha sonraki dönemlerine ve farklı bölgelerine güvenle atfedilebilen Makedonyalı Philippos, İskender ve Lysimakhos adlarına basılmış o dönemin taklit sikkelerine dikkati çekmektedir.
Dr. Morkholm’un esas niyeti, Roma’nın Mısır’ı ele geçirdiği İ.Ö. 30 yılına kadar uzanan bir Hellenistik sikkeler el kitabı yazmaktı. Fakat ölümüyle projesi yarıda kaldı. Ancak, erken Hellenistik çağ sikkelerine ilişkin çalışmaları kendi içinde tamamlanmış bulunuyordu. Profesör Grierson, İ.Ö. 188’den sonraki sikkelerin genel özelliklerine ilişkin kısa bir sonsöz ekledi.
Kitap’ta gereken yerlere notlar düşülerek anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Böylece okuyucu, her bir konudaki en son tartışmaları izleyebilecektir. Ayrıca, İ.Ö. 30 yılına kadar uzanan dönemi kapsayan seçme bir bibliyografya konulmuştur. Esas olarak Krali Danimarka Sikke Kabinesi’ndeki nümismatik malzemeye dayanan ve 600’den fazla sikke fotoğrafının yer aldığı 45 levha, 188’den önce basılmış hemen bütün sikke tiplerini ve bu tarihten sonra basılanların da seçme örneklerini içermektedir. Dr. Morkholm’un ayrıntılı sikke tanımlamalarının yer aldığı bu çalışması, eskiçağ tarihçileri, nümismatlar ve koleksiyoncular için standart bir başvuru kitabı olacaktır.
Türü: Tarih, Başvuru Kitapları
ISBN: 9789758293124
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 332
Basım: 2000
Ebat: 17×24 cm
Editör: Philip Grierson
Editör: Ulla Westermark
Çevirmen: Oğuz Tekin
Ağırlık: 845