Galileo’nun Orta Parmağı – Bilimde Adalet Araştırmaları, Alice Dreger

Galileo'nun Orta Parmağı - Bilimde Adalet Araştırmaları, Alice Dreger

Cesaret ve ince zeka ile Dreger, Galileo’nun Orta Parmağı’nda, özgür basın ve özgür bilimsel araştırmanın, ekonomik ve siyasi tehdit altında çırpındığı bugünün Amerikası’nda kesin doğruları aramanın önemini unutulmaz bir vizyonla sunuyor.

Bu aydınlatıcı hikaye Dreger’in interseks olarak doğmuş olan insanların tedavisini araştırması ile başlıyor. İnterseks çocukların cinsel kimliklerini “normalleştirme” adı altında yapılan şok edici cerrahi ve etik suiistimalleri fark etmesi Dreger’i uluslararası arenada tanınan bir hasta hakları aktivisti olmaya itmiştir. Ancak interseks hakları hareketinin başarıya ulaşmasına rağmen, Dreger ilerici aktivist yoldaşlarının, insanlar hakkında rahatsız edici gerçekleri ortaya çıkaran bilim insanlarını susturmak için nasıl da yalan söyleyip kişisel saldırılarda bulunduklarını keşfetmeye başlamıştır. Bu tür bir vakayı araştırırken kendisi de bu saldırıların hedefi olmuştur.

“Zekice, enfes… Bilmek etik konularında müthiş eğlenceli bir anlatım şekli.”

– New York Times

“Kahramanı Galileo gibi Dreger da gerçek doğrunun bir şekilde ortaya çıkacağına inanıyordu. Hepimiz yanlışın peşinde olsak bile.”

– Forbes

Türü: Bilim, Popüler Bilim
Orijinal Başlık: Galileo’s Middle Finger – Heretics, Activists, and the Search For Justice in Science
ISBN: 9786056486746
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 238
Basım: Ağustos 2015
Ebat: 155×23 cm
Çevirmen: İ. Kürşad Yalçındağ
Editör: Önder Yetişen
Ağırlık: 289