Geç Antik Çağda Kent, Derleme

Geç Antik Çağda Kent, Derleme

Roma İmparatorluğu, ilk yüzyıllarında toprak sahibi seçkinlerin egemen olduğu ve kurumlarında, yapılarında ve kültürde ortak özellikler taşıyan bir kentler dünyası idi. Üçüncü yüzyıl krizinden sonra ve daha sonra dış baskılar altında imparatorluk çöktüğü zaman kentlere ne oldu? Arkeologlar ve tarihçiler bu karmaşık soruyu yanıtlarken bu kitapta iki disiplini bir araya getiriyorlar.
Eskiden kabul gören, dördüncü yüzyıla gelinceye kadar kentin her yerde gerilediği düşüncesi, artık epeyce yüzeysel kalmaktadır. Bu kitap kentsel yaşamın bazı yerlerde ortaçağın ortalarına değin sürerken, bazı bölgelerde ise neden yokolduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Geç Roma İmparatorluğu’nun tarihi ile arkeolojisi veya daha genel olarak kentle tarihsel bir olgu olarak ilgilenen herkes bu kitabın konusuyla ilgilenecektir.
Geç Antik Çağda Kent, “Leicester-Nottingham Eskiçağ Toplumu Üzerine Çalışmalar” başlığıyla her biri diğerinden bağımsız üç cilt halinde yayımlanan kitapların üçüncü cildidir. Diğer kitaplar “Antik Dünyada Kırsal ve Kent”, “Yunan ve Roma Dünyasında Kent”de Homer Kitabevi yayınları arasındadır.
Türü: İnsan ve Toplum, Tarih, Sosyoloji, Kentleşme, Modernleşme, Başvuru Kitapları
Orijinal Başlık: The City in Late Antiquity
ISBN: 9789758293063
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 203
Basım: 1999
Ebat: 14×215 cm
Çevirmen: Suna Güven
Çevirmen: Ertuğrul Güven
Ağırlık: 375