Geleceğin Sesi Türk-Yunan Yurttaş Diyaloğu, Derleme

Geleceğin Sesi Türk-Yunan Yurttaş Diyaloğu, Derleme

Günümüzde dış politika konuları artık yalnızca hükümetlerin ve diplomatların tekelinde değil. Toplumu ilgilendiren diğer konular gibi dış politika kararları verilirken de kamuoyunun desteği aranıyor. Bu süreçte Sivil Toplum Kuruluşları (STK’lar) dış politika aktörleri olarak önemli roller üstleniyor. Bu kitap, iki komşu ülke olan Türkiye ve Yunanistan’ın, STK’lar üzerinde kurduğu ilişkileri ele alıyor.

1980’ler kadar yakın bir geçmişte Türkiye ve Yunanistan’da sayıca önemli bir varlık göstermeyen STK’lar, 2000’lere gelindiğinde barış eğitiminden, kadın sorunlarına, yerel yönetimler, çevre, iş dünyası, tarih, kültür sanata kadar uzanan çok geniş bir alanda etkin olmaya başladılar. Bu iki ülkedeki STK’lar arasında işbirliği ve etkileşim yoğunlaşıyor ve yeni bir diyalog zemini oluşturuyor.

Bu diyalog zemini nasıl oluştu? Türk ve Yunan STK’larının işbirliği nasıl başladı, nasıl gelişti? Türk-Yunan dostluğunun Avrupa Birliği açısından anlamı nedir? Geçmiş deneyimlerden nasıl yararlanabiliriz?

Türü: Siyaset – Politika, İnsan ve Toplum, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Diğer Kategoriler, Sosyoloji, Sosyoloji Üzerine, Sivil Toplum Kuruluşları
ISBN: 9789756857854
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 178
Basım: Nisan 2004
Ebat: 16×23 cm
Ağırlık: 235