Hristiyanlık’ta Reform ve Protestanlık Tarihi, Ali Erbaş

Hristiyanlık'ta Reform ve Protestanlık Tarihi, Ali Erbaş

Hristiyanlık tarihine bakıldığında daha ilk asırlarda bazı anlaşmazlıkların, tertışmaların, afarozların ve bütün bunların neticesinde de bazı bölünmelerin olduğu görülecektir. En büyük bölünme 1054 yılındaki Batı (Katolik) Kilisesi ve Doğu (Ortodoks) Kilisesi arasında olmuştur. Katolikler ve Ortodokslar arasında gerçekleşen bu bölünme ilerleyen yüzyıllarda herhangi bir mezhep kavgasına dönüşmemiş; her iki mezhebin müntesipleri kendi anlayışları doğrultusunda yaşamaya devam etmişlerdir.

Ancak 31 Ekim 1517’de Martin Luther, Katolik Kilisesi’nin birçok uygulamasını protesto eden, bir nevi Protestanlığın manifestosunu oluşturan 95 maddelik tezini Wittenberg Şatosu Kilisesi’nin kapısına asmasıyla başlayan süreç önceki bölünmelerden oldukça farklıydı.

Bu kitap, Hristiyanlık tarihinde meydana gelen bölünmeleri ve sebeplerini, Katolikler ve Protestanlar arasında asırlarca süren ve günümüzde de kısmen de devam eden fikri ve siyasi çatışmaları, Protestanlığın Türkiye’de din anlayışı üzerindeki etkisini ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

 

Türü: Dinler Tarihi, Felsefe, Din Felsefesi, Din & Mitoloji, Hıristiyanlık
ISBN: 9789755743998
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 215
Basım: 2007
Ebat: 14×215 cm
Ağırlık: 217