Hürriyetin İlanı İkinci Meşrutiyet’in Siyasi Hayatına Bakışlar, Tarık Zafer Tunaya

Hürriyetin İlanı İkinci Meşrutiyet’in Siyasi Hayatına Bakışlar, Tarık Zafer Tunaya

Hürriyetin ilanı yakın tarihimizin bir dönüm noktasını oluştururken, Osmanlı Devleti’nde birey ve devlet için yeni tanımlamaları beraberinde getirmiş, bu anlamda İkinci Meşrutiyet’in düşünce akımlarına bir temel oluşturmuştur. Bütün eserlerini bilim dünyamıza yeniden kazandırmaya devam ettiğimiz Tarık Zafer Tunaya, 1959’da ilk baskısı yapılan bu kitaba yazdığı önsözde, Meşrutiyet’in ve Meşrutiyet toplumunun araştırılması ve incelenmesi gereken bir ‘zaman parçası’ olduğunu vurgularken, İkinci Meşrutiyet’i de “Türkleri İmparatoluktan cumhuriyet formülüne ileten bir köprü” olarak tanımlar.

Meşrutiyet’le birlikte Osmanlı aydınları arasında en çok sorulan “Bu Devlet Nasıl Kurtulabilir?” sorusuna aranan cevapların, dönemin önemli düşünce akımlarını doğurduğuna dikkat çekilen eserde, İkinci Meşrutiyet’in siyasi hayatının ayrıntıları düşünce akımları ile bağlantılı bir biçimde incelenmektedir.

 

Türü: Siyaset – Politika, Tarih, Osmanlı Tarihi, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Siyaset Bilimi & Siyaset Tarihi
ISBN: 9789756857786
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 93
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 93