İstanbul Gençliği Gençlik Değerleri Araştırması, Gülten Kazgan

İstanbul Gençliği Gençlik Değerleri Araştırması, Gülten Kazgan

Bir zamanların dilden dile dolaşan, filmlere konu olan, şarkıların, türkülerin sözlerini oluşturan, hayalleri, rüyaları süsleyen ünlü “İstanbul’un taşı, toprağı altın…” deyimi hâlâ geçerli mi? Hiç kuşkusuz İstanbul’un taşının, toprağının altın olduğu belki de altından daha değerli olduğu bir gerçek. Ama buna ulaşmak artık eskisi gibi “kolay” olmuyor, çok daha zor ve farklı “yöntemler” gerektiriyor. Buna rağmen İstanbul bugün de herşeyi ile kitleleri kendine çeken cazip bir kent; bunu da hep koruyor ve kimbilir yüzlerce yıl daha koruyacak…

Bugün nüfusu 70 milyonu aşan Türkiye’de, 32 ilçeye dağılmış 10 milyonluk yaşayanıyla İstanbul, ülkemizin % 14’ünü içinde taşıyor. Bunun en çarpıcı yanı da bu nüfusun % 40’ının da yasadışı yapılaşmanın en çok görüldüğü yerlerde, varoşlarda yaşamakta oluşu ve varoşların da “durağan” olmayan bu nüfusunun büyük ölçüde gençleri barındırması.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Merkezi, yıllardır Kuştepe gençliği ile ilgili olarak yürüttüğü araştırmayı bu kez İstanbul geneline uygulayarak yeni bir çalışmayı sonuçlandırdı. Bu araştırmanın amacı İstanbul gençliğinin yeni “profili”ni ortaya koymaktı. İstanbul Gençliği, Gençlik Değerleri Araştırması 2004 adlı bu alan, araştırmasını merkezin müdürü Gülten Kazgan derledi, çalışma Arus Yumul, Nevin Ateş ve Hilal Akgül’ün değerli çalışmaları ve katkılarıyla kitaplaştırıldı.

 

Türü: İnsan ve Toplum, Gezi & Turizm, Şehir Rehberleri, Sosyoloji, Kentleşme, Modernleşme, Kültür ve Toplum
ISBN: 9789756176764
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 256