İstanbul’da Soylulaştırma, Derleme

İstanbul’da Soylulaştırma, Derleme

2003 yılında 20-21 Mayıs tarihler arasında Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen “Tarihi ve Merkezi Semtlerin Dönüşümleri: Gentrification Kuramlarının İstanbul’a Uygulanabilirliği” adlı sempozyumda sunulan bildirilerin derlenmesiyle ortaya çıkan bu kitap, çeşitli akademisyen ve araştırmacıların İstanbul’da gerçekleşen soylulaştırma süreçlerine yönelik farklı görüşlerini biraraya getiriyor.

Soylulaştırma yüksek gelirli kesimlerin, dar gelirlilerin yaşadıkları mahallelere yerleşerek, burada yaşayanları yerlerinden ettiği bir süreç. Sürecin görüldüğü mahalleler, bakımsız ve köhnemiş konutların yeni sahipleri tarafından yenilenmesiyle, önemli dönüşümlere sahne oluyor. İstanbul’da Kuzguncuk, Cihangir, Asmalımescit, Cihangir, Ortaköy, Galata ve Balat gibi semtlerde yaşanan dönüşümlerin olumlu ve olumsuz yönlerini emlak piyasasından mimari özelliklere, sosyal örgütlenmeden kent planlamaya kadar uzanan geniş bir çerçevede ele almasının yanında, bu kitap bu dönüşümün dinamiklerini tespit etmeye çalışıyor.

 

Türü: İnsan ve Toplum, Gezi & Turizm, Şehir Rehberleri, Sosyoloji, Sosyoloji Üzerine, Kentleşme, Modernleşme, Kültür ve Toplum
ISBN: 9789756176436
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 256
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 256