Korunan Alanlar Doğal Sit ve İlgili Mevzuat, Can Eröksüz

Korunan Alanlar Doğal Sit ve İlgili Mevzuat, Can Eröksüz

Türkiye’de doğal sit alanları hakkında, özellikle kaynak kitap olabilecek, korunan alanlardan ayrı olarak çıkarılmış bir yayın bulunmamaktadır. Bu konudaki mevcut dokümanlar, daha çok genel başlıklarla düzenlenmiş, kültür ve tabiat varlıkları ile korunan alanlar ağırlıklı yayınlardır. Ancak, bu konuda kısıtlı da olsa, çeşitli amaçlarla yayınlanmış bazı makaleler veya raporlar mevcuttur. Bu eserde, mevcut makalelerden ve yayınlanmış olan dokümanların, doğal sit alanlarına ilişkin bölümlerinden; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından; yönetmelik, genelge ve tebliğlerden; Koruma Yüksek Kurulu’nun ve Tabiat Varlıkları Merkez Komisyonu’nun ilke kararlarından; Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay kararlarından; uluslararası sözleşmelerden ve doğal olarak 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’ndan yararlanılmıştır.

Ayrıca okuyuculara kolaylık olması açısından kitabın son bölümünde, doğal sit alanlarıyla ilgili olan mevzuatlara ve bazı uluslararası sözleşmelere de yer verilmiştir.

Korunan alanlarla ilgili olarak imar şirketlerine ve çevre konusunda faaliyet gösteren şirketlere verdiğim danışmanlık hizmeti sürecinde, doğal sit alanları ile ilgili olarak ülkemizde kaynak kitap anlamında bir esere duyduğum ihtiyaç ve bundan sonraki süreçte ihtiyaç duyacak okurlara ve hukukçulara kaynak olması düşüncesi, bu eserin ortaya çıkmasına neden oldu.

Kitapta özellikle, korunan alanların ve bu alanlar içinde yerini bulan doğal sit alanlarının, Dünya’da ve Türkiye’de örgütsel gelişimine ve dayandığı hukuksal kaynaklarına yer verdim. Bunu yaparken, bilimsel araştırma raporlarına ve makalelere başvurarak, ülkemizde bulunan tipik doğal sit alanlarını örneklendirdim.

Türü: Hukuk, Hukuk Üzerine
ISBN: 9786051468082
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 464
Basım: Şubat 2016
Ebat: 16×215 cm
Ağırlık: 464