Medyakronik: Hakiki Örneklerle Medya Eleştirisi, Kolektif

Medyakronik: Hakiki Örneklerle Medya Eleştirisi, Kolektif

Bu kitap 2000 yılının Mayıs ayında hayatına başlamış ve kapandığı 2002 Nisan’ına dek iki yıl boyunca her gün Türkiye’de günlük olarak yayınlanan tüm gazetelerin taranarak, toplumun gündemini oluşturan haberlerin eleştirisini, bir başka anlamda “haber analizini” yapan Medyakronik adlı internet sitesinden yapılan seçmelere dayanıyor. Ülkemizde daha önce bir benzeri yapılmayan bu çalışma, iletişim fakültelerindeki öğrenciler için çok yararlı bir yardımcı ders kitabı olma özelliği de taşıyor. Ne var ki, kitabın bundan da öte çok önemli işlevsel yanı; Türkiye’de gazetelerde her gün çıkan haberlerin “gerçek” anlamda ne “ifade ettiği”, neyi, nasıl anlatmak istediği, kimi haberin kurgusunda, sunuluş biçiminde yer alan “manipülasyonların” kaynağının ne olduğunu net açıklamalarla vermesi.

Bu yanıyla ilk bakışta biz okurlara masum gibi görünen “sadece haber”den, gerçek anlamda sahici duygular yaratan “hakiki” habere uzanan bir medya eleştirisini içeren bu çalışma, bugün yazılı ve görsel basında egemen olan tekelci eğilimleri de mercek altına alıyor.

Kitap kendi içinde kategorik bölümlerden ve bazı “dosya”lardan oluşuyor. Bölümlerde gazeteciliğimizde her gün tanık olunan haber ihlalleri çarpıcı örneklerle sunulup, doğru tahlillerle “sahici” haberin nasıl olması gerektiği vurgulanırken; “dosya”larda toplumda “Umut Operasyonu” ve “Hayata Dönüş Operasyonu” gibi adlandırmalarla sürekli gündemde olmuş haberlerin nasıl izlendiği, “haber gizleme” ve “haber çarpıtma” gibi pratiklerle sorunun özünden nasıl uzaklaştırıldığı işleniyor.

Bu çalışma içinde yer alan metinlerin tümü Medyakronik’te yayımlanırken olduğu gibi, imza taşımıyor. Ancak yazıların büyük bir bölümü sitenin üç kurucu editörü Kürşat Bumin, Alper Gümüş ve Ümit Kıvanç tarafından kaleme alındı.

Medyakronik Hakiki Örneklerle Haber Eleştirisi, sadece öğrencilerin değil ülkemiz medyasının ”görünmez baskısı”nı hisseden, her sabah gazetesini açtığında okuduğu her satırın ne anlama geldiğini öğrenmek isteyen herkesin kitabı.

 

Türü: İnsan ve Toplum, Akademik, Medya, İletişim, İnsan Kaynakları
ISBN: 9789756857748
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 352
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 352