Metinlerle Hermeneutik Yorumbilgisi Dersleri ( Cilt 1-2), Doğan Özlem

Metinlerle Hermeneutik Yorumbilgisi Dersleri ( Cilt 1-2), Doğan Özlem

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Hermeneutik, geçen yüzyılın ortalarına kadar bir yorumlama yönetimi, hatta tekniği olarak kalmış; geçen yüzyılda Scleiermacher ve özellikle Dilthey tarafından yeniden ve derinliğine ele alınarak bir felsefeye dönüştürülmüştür. Dilthey’in çabaları pozitivist/ doğabilimci bilim anlayışının tahakkümü karşısında insana, tarihe ve kültüre yönelen bilimlerin bağımsızlığını göstermeye yönelik olmuştur. Yüzyılımızda ise Heidegger, Gadamer, Rothacker, Reidel ve Betti gibi filozofların çabalarıyla, Hermeneutik güçlü bir gelişme göstermiştir.

2 ciltlik bu kitap, yazarın “Hermeneutik” adı altında verdiği yüksek lisans derslerinin kayıtlarından oluşmaktadır. Derslerde Hermeneutik geleneğinin büyük filozofu Dilthey üzerine yazılar işlenip tartışılmıştır. Kitap, Reidel, Habermas ve Gadamer’in yazar tarafından derslerin kayıtlarını içermektedir.

Derslere katılan öğrencilerin katkılarıyla aynı zamanda bir ortak çalışma niteliği de taşıyan bu kitap, ülkemizde türünün ilk örneği olarak yayımlanmaktadır.

 

Türü: Tarih, Felsefe, Tarih Felsefesi
ISBN: 9789751009548
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 495
Basım: 1996
Ebat: 13,5×19,5 cm
Ağırlık: 475