Miletos: Bir Tarih, Alan M. Greaves

Miletos: Bir Tarih, Alan M. Greaves

Bu kitap, antik Yunan dünyasının en büyük ve etkili kentlerinden biri olan Miletos’un büyümesinin ve gelişiminin izini sürmektedir. Kent ve arazı arasındaki ilişki ve kentin Doğu ve Batı arasındaki bir köprü olarak oynadığı rol, bir dizi ayrıntılı incelemeyle irdelenmekte, kent ve arkeolojisi hakkındaki birçok eski varsayım sorgulanmakta ve iki ana tema geliştirilmektedir: “Miletos’un çevresindeki araziyle ilişkisi” ve “Ege, Anadolu, Yakın Doğu ve Karadeniz arasında köprü kuran bir kültürel etkileşim noktası olarak Miletos”.
Kitapta derinlemesine açıklanan sosyo-ekonomik temalar arasında, madenler, kentin Akdeniz’deki güçlü bağlantıların, nüfusu ve Karadeniz’de bir dizi koloninin kuruluşu gibi konular yer almaktadır. Miletos’un başlıca tapının alanı olan Didyma’daki Apollon Bilicilik Merkezi ve onun kentle ilişkisi ayrıntılı bir biçimde irdelenmiş; Miletos’un bir felsefe ve öğrenim merkezi olarak oynadığı role de kısaca değinilmiştir. Ayrıca, kentin Minos ve Myken kültürlerine dayanan kökenleri de incelenmiştir…
Alan Greaves, yerleşimde bir yüzyıldan fazla bir zamandır devam eden Alman kazlarının oldukça gereksinim duyulan bir sentezini sunmakta ve birçok resimin de yardımıyla kentin ve territoriumunun tarihindeki temel konuları açıklamaktadır. Yazar, tüccar bir halk olarak büyük bir üne sahip olmasına ve geçirdiği birçok yıkıma karşın, Miletos’un gerçek zenginliğinin tarıma uygun topraklarında yattığı ve kent sakinlerinin tarıma uygun topraklarında yattığı ve kent sakinlerinin geçim yöntemlerindeki devamlılığın yüzyıllar boyunca gözlenebileceği sonucuna varmaktadır.
Türü: Tarih, Başvuru Kitapları
Orijinal Başlık: Mitetos A History
ISBN: 9789758293438
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Basım: 2003
Ebat: 14×215 cm
Çevirmen: Hüseyin Çınar Öztürk
Ağırlık: 415