Newton – Isaac Newton’ın Biyografisi, Richard S. Westfall

Newton - Isaac Newton’ın Biyografisi, Richard S. Westfall

Dünyanın en önde gelen Newton uzmanı tarafından kaleme alınan bu biyografi Newton’ın hem bilimsel çalışmalarını hem de özel hayatını kapsamlı bir biçimde ele almaktadır. Yazarın yirmi yıllık çalışmasının ürünü olan Newton biyografisine, Newton üzerine yazılan hemen her kitapta referans verilir. Biyografi Newton’ın Cambridge öğrenciliğiyle başlar ve daha sonra öğretim üyesi oluşundan Principia Mathematica’nın yazılışına, Kraliyet Derneğindeki iktidar mücadelelerinden Darphane müdürlüğüne kadar Newton’ın yaşamının her kesitini ayrıntılarıyla gözler önüne serer. Gerek yaşadığı çağa gerekse kendisinden sonraki 300 yıla, hatta günümüzdeki bilimsel gelişmelere damgasını vuran Newton gibi bir dahinin hayatını anlatan bu kitap şüphesiz büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

“Aynı zamanda Newton’ın bilimsel gelişimini de gözler önüne seren bu kitap, bilimsel devrimlerin kökenine ilişkin en önemli kaynaklardan biridir.” –American Historical Review

 “… bu biyografi herkes tarafından okunmalı ve alkışlanmalı….”

– Eighteenth-Century Studies

 “Westfall’ın, modern bilim tarihinde önemli bir boşluğu dolduran kapsamlı araştırması, Newton’ın dâhiliğini ve tarihteki yerini gözler önüne seriyor.”

– Ambix

 “Şimdiye kadar yazılmış en iyi biyografi.”

– Spaceflight

 “İşte sonunda inanabileceğimiz bir Newton. Bir biyografinin yapabileceği her şeyi yapıyor.”

– The Observatory

Türü: Edebiyat, Biyografi
ISBN: 9786051718057
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 868
Basım: Eylül 2018
Ebat: 16×23,5 cm
Çevirmen: Orhan Düz
Ağırlık: 868