Özgür Ruh, Reinhold Messner

Messner tüm bir dağcı kuşağı için, “mümkün” olanın sınırlarını daha da öteye götüren, tarihin en büyük Himalaya dağcılarından biri olarak bilinir. Reinhold Messner (1944 – ) bu otobiyografisinde göz kamaştırıcı dağcılık faaliyetlerini gün ışığına çıkarıyor. Hikayesi daha çok “ilkler”in anlatımı şeklinde. Messner, 1970’de Nanga Parbat’da kardeşinin acı ölümü de dahil olmak üzere, onu bir kişilik ve dağcı olarak biçimlendiren olayları ve güçleri bu kitapta dile getiriyor.

Messner, bizi 5 yaşındayken babasıyla beraber Dolomitler’in Sass Rigais Dağı’ndaki ilk tırmanış günlerinden yola çıkartıp, artık çok kalabalıklaştığı için Alpler’e ve 8000 metrelik zirvelere sırtını dönerek, dünyanın daha ıssız bölgelerinde peşinde koştuğu tırmanış faaliyetlerine ve Antarktika geçişine götürüyor. Bu süreçte yaratıcı ruhu kadar disiplinli yaklaşımıyla da ünlenen bir adam ortaya çıkıyor.

Messner, Dolomitler’de geliştirdiği tarzının eşsiz saflığıyla, tek bir serbest tırmanış rotası biçiminde şekillenen felsefesini geliştirerek, malzeme üretimi ve teknik ilerledikçe Alpler’de uyguladığı hafif ve hızlı tırmanış tarzını yüksek irtifaya uyarlamanın da öncülüğünü yapmıştır. Özgür Ruh bir dağ öncüsünün yaşamını bütün açıklığıyla gözler önüne sermektedir.

Türü: Hobi Kitapları, Diğer Kategoriler
ISBN: 9789758293681
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 288
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 288