Peygamberin Hırkası: İran’da Din ve Politika Bilgi ve Güç, Roy Mottahedeh

Peygamberin Hırkası: İran’da Din ve Politika Bilgi ve Güç, Roy Mottahedeh

Roy Mottahedeh’in yayınlandığında büyük bir ilgi uyandıran bu yapıtı, İran’ın iki bin yıl öncesine dayanan tarihiyle birlikte biçimlenen özgün kültürünü, modernlik öncesinden günümüze uzanan çalkantılı toplumsal değişimini ele alıyor. Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nin başkanlığını yapmakta olan Profesör Mottahedeh kitabında, geleneksel Şii bilimlerinin okutulduğu Kum medreselerinde eğitim gördükten sonra laik öğrenime merak salıp, molla ve ayetullahların çevresinden ayrılan bir mollanın portresinden yola çıkarak, felsefenin, mantığın, dinbilimin, sosyal bilimlerin, edebiyatın, şiirin ve siyasi düşüncenin derinliklerine uzanan zengin bir tablo çiziyor.

Kendi deyişiyle bu tablo; henüz geride bıraktığımız 20. yüzyılın sonlarında yaşanan dinsel taşkınlıklarla dinin politikada rol almak isteyişinin, diğer yanıyla da bir kaç kuşak milliyetçilik, Batılılaşma ve sosyalizmin yarattığı düş kırıklığı karşısında eski ve köklü değerlere geri dönmeye itilen Üçüncü Dünya’nın öyküsü. Ama en başta da 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud’un ”Tatsız Türk olmaz, başsız börk olmaz” diyerek ”giyecek baş olmadan başlık olmayacağı gibi Farssız Türk olmaz” diye tarihsel bağlarımızı açıkladığı İran’ın öyküsü.

 

Türü: Siyaset – Politika, Tarih, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Felsefe, Din Felsefesi, İslam ve Düşünce, Siyaset Bilimi & Siyaset Tarihi, Başvuru Kitapları, İslam
ISBN: 9789756857380
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 437
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 437