Risale-i Halidiyye Tercümesi, Muhammed Halid Ziyauddin

Risale-i Halidiyye Tercümesi, Muhammed Halid Ziyauddin

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

“Kişi, sevdiği ile beraberdir.” (Buhari: 5817)

Arifler der ki:

“Allah ile beraber ol, eğer buna güç yetiremezsen Allah ile beraber olan ile beraber ol.”

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem, Allahu tealadan şöyle haber verdi:

“Muhabbetim, benim yolumda birbirlerini sevenler için hak (sabit) oldu, benim yolumda birbirlerini ziyaret edenler için, birbirlerine verenler için, birbirlerine tasadduk edenler için sabit oldu.” (İbni Hıbban: 5779)

“Sizden hiç biriniz, ben kendisine babasından, evladından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça (gerçek) iman etmiş olamaz.” (Buhari: 159, Müslim: 449)

“Sevgiliden sadır olan her şey, sevgilidir” denilmiştir.

Ey rüşt (hidayet) talep eden kişi!

Allahu teala beni ve seni, sevdiği ve razı olduğu şeye muvakkaf kılsın! Bizleri, çirkin eden ve ayıplandıran şeylerden korusun! Amin!

İradesinde sadık olan mürid için niyet edebi şudur ki, kalbinin yüzünü (kalp aynasını) şeyhi aracılığı ile, Allahu teala’nın öz Zat’ı tarafına yöneltip Allahu teala’yı kast eyleye.

Yani: Dünyevi ve uhrevi (ahıretle alakalı) bütün maksatlar, karşılıklar (menfaatler), batıni haller olan (manevi) yakınlık, (keramet ehli olan) velilik, (insanların kalbine) tesir etmek, (yol gösterip) irşat etmek, marifet (ilhama dayalı bilgiler) elde etmek ve Allah’tan gayrı diğer şeyleri (n hiç birini) murat etmeye, bir şartla (olmalı) ki o yönelişi, kulluğun edasıyla, özellikle (sadece) Allahu teala Hazretlerine olacaktır.

Türü: İslam
ISBN: 9786059815413
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Şamua
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 192
Basım: Aralık 2015
Ebat: 165×235 cm
Çevirmen: Ali Kara
Ağırlık: 192