Silinen Geçmiş, Don Lee

Silinen Geçmiş, Don Lee

Lisa Countryman, Berkeley Üniversitesinde antropoloji öğrencisidir. Kendisini evlat edinen ebeveynleri trafik kazasında ölünce, gerçek anne ve babasını bulmak için Tokyoya gitmeye karar verir. Okuldan aldığı bursu gerçek ailesini aramanın yanında, Japonyada kadınların sosyal konumunu araştıran bitirme tezini hazırlayabilmek için de kullanmaktadır. Tezi için, Tokyodaki seks endüstrisinde çalışan kadınlarla görüşme yaparken, tesadüfen kendisini bir hostes kulübünde çalışırken bulur. Bu kulübün üyeleri seçkin ve zengin Japon iş adamlarından, politikacılardan oluşmaktadır.

Takma ismi Mojo olan bir bakan Lisadan çok hoşlanır. Lisa Mojo ile çıktığı bir akşam yemeği sonunda adamın malikânesinde aşırı dozda uyuşturucudan ölür.
Kız kardeşine ulaşamayan Susan Countryman, Lisayı bulmaları için Amerikan Elçiliğini ve Japon dedektiflerini harekete geçirir. Elçilik memuru Tom Hurley ve dedektif Kenzo Oto da bu şekilde hikâyeye katılırlar. Lisa Countrymane ulaşmaya, ölü ise de cesedini bulmaya çalışmaktadırlar.
İzlediği ipuçları sonucunda Amerikalı Lisanın gerçek annesinin bir Koreli, babasının ise bir siyahî olduğunu öğrenir.

Hikâye üçüncü kişi tarafından, Lisa, Tom ve Kenzonun üzerinden anlatılmaktadır. Lisanın dünyasından anlatılan hikâyenin kurgusu kronolojik olarak değil de geri dönüşlerle yazılmıştır. Bunun yanı sıra, yazar bir Amerikalı-Japon olduğu için, Japonca kelimelere ve hatta bazen cümlelere de yer vermiş, Japon yaşantısını, gelenek ve kültürlerini yansıtmıştır.

Türü: Edebiyat, Aksiyon – Macera, Polisiye
ISBN: 9789944338349
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 240