Türkiye`de Siyasal Gelişmeler 2 (1876-1938) Mütareke, Cumhuriyet ve Atatürk Dönemi, Tarık Zafer Tunaya

Türkiye`de Siyasal Gelişmeler 2 (1876-1938) Mütareke, Cumhuriyet ve Atatürk Dönemi, Tarık Zafer Tunaya

Bilimsel çalışmalarıyla düşünce dünyamızda önemli bir iz bırakmış Tarık Zafer Tunaya’nın bu eseri, alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Anayasa ve siyaset bilimi konularındaki çalışmalarıyla tanınmış olan Tarık Zafer Tunaya’nın akademik dergiler ile çeşitli yayınlarda çıkmış makale ve konuşmalarını bir araya getiren bu eser, Kanuni Esasi’den, Meşrutiyet’e, Cumhuriyet’e ve Atatürk dönemine uzanan süreç içinde düşünce akımlarını, siyasal ve toplumsal olaylarla, dönemin kuruluşlarını ele almaktadır.

Birinci kitapta ilk Osmanlı anayasası olan Kanuni Esasi’nin hazırlanması, Jön Türkler’in düşünceleri ile II.Meşrutiyet’in siyasal hayatımızdaki yeri, Batıcılık, İslamcılık gibi akımlar, İttihad ve Terakki Cemiyeti ve Osmanlı Demokrat Fırkası’nın siyasal yapılanmaları ve Trablusgarb ile Balkan savaşlarından I.Dünya Savaşı’na yol açan gelişmeler içinde Osmanlı Devleti’nin politikasını tartışan makalelere yer verilmektedir.

Bilimsel çalışmalarıyla düşünce dünyamızda önemli bir iz bırakmış, binlerce kişinin hocası olmuş Tarık Zafer Tunaya’nın bu eseri, alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Türü: Siyaset – Politika, Türkiye Siyaseti, Kurumlar, Örgütler, Derin Siyaset, Tarih, Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi, Politik Akımlar & İdeolojiler, Yakın Tarih
ISBN: 9789756857281
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 368
Basım: Mayıs 2009
Ebat: 16×23 cm
Ağırlık: 495