Türkiye – Makedonya İlişkileri, Kolektif

Türkiye - Makedonya İlişkileri, Kolektif

Makedonlar ve Türkler bugün ayrı coğrafyalarda iki ülkenin halkları da olsalar belleklerinde acıya, hasrete, vuslata dair ortak ezgilerin izlerini taşırlar.

Rumeli topraklarının uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalması ve Osmanlı medeniyetinin o coğrafyada kök salarak inanç, kültür, mimari ve her şeyden önemlisi insanı şekillendirmesi Balkan Harbi’ne kadar sürmüştür. Bu savaş ile şekillenen yeni Avrupa haritası Balkan insanın aidiyetlerinin dışında bir başka dünya düzenini getirmiş ve âdeta Vardar’ın suyuna hasreti karışmıştır.

Makedonya’nın bağımsız bir devlet olmasından sonra giderek artan ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler kuvvetli bir işbirliği ve güçlü dostluk ilişkileri ile pekişmektedir. Farklı disiplinlerden akademisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları bu kitap iki ülkenin ilişkilerine değişik bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır.
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ve Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov’ın da birer yazı ile katkıda bulunduğu kitap, alanında bir boşluğu doldurmakta; akademisyen ve araştırmacılar için vazgeçilmez bir kaynak özelliği taşımaktadır.

Türü: Siyaset – Politika, Tarih, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Başvuru Kitapları, Araştırma – İnceleme
ISBN: 9786055296131
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 160
Basım: Aralık 2012
Ebat: 16×23 cm
Editör: Ertan Eğribel
Ağırlık: 200