Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler, Gülten Kazgan

0
(0)

Türkiye ve Rusya Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler, Gülten Kazgan

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Çarlık Rusya’sı arasında politik ilişkilerin yinelenen savaşlarla seyrettiği görülür. Türkiye Cumhuriyeti ile SSCB’nin ilişkileri ise dayanışma ile başlamış, Soğuk Savaş sürecinde güvensizliğe dönüştü. 1980’lerin başından itibaren, bu ilişkilerin güvene dönüşmesi yolunda iki ülkenin attığı adımlar, Rusya Federasyonu’nun demokrasiye ve piyasa ekonomisine geçmesi ile pekiştirilme yoluna girdi. Hükümetler katındaki ilişkiler iş adamları, sivil toplum örgütleri, sanatçılar ve bilim adamlarının katılması ile giderek yoğunlaştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Toplum, Ekonomi, Siyaset Araştırma Merkezi’nin (TESAR) Avrasya Araştırmaları alt-birimi ile Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü’nün ortak çalışmaları da bu bağlamdaki girişimler arasında yer almaktadır.

Dünden Bugüne Türkiye ve Rusya: Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler başlıklı bu kitap, iki akademik kurumun işbirliği ve Nisan 2001’de Moskova’da düzenlenen toplantıya sunulan tebliğleri kapsıyor. Kitap, Rusça olarak Moskova’da Rusya Bilimler Akademisi, Türkçe olarak İstanbul’da İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yayınlanmaktadır.

İki kurum arasındaki işbirliğinin ilk ürünü olan bu kitap dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasındaki tarihsel politik ve ekonomik ilişkileri, ikinci bölüm kültürel ilişkileri, üçüncü bölüm günümüzdeki politik ve ekonomik ilişkileri, son bölüm ise ilişkilerin alt bölümleri ile bölgesel konuları değerlendirmektedir.

 

Türü: Siyaset – Politika, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti
ISBN: 9789756857700
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 376
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 376

Bu kitap ne kadar yararlıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu kitaba ilk oy veren siz olun.