Türkiye’de Seçmen Davranışı Önceki Kırılmalar ve 2002 Seçimi, Ali Eşref Turan

Türkiye’de Seçmen Davranışı Önceki Kırılmalar ve 2002 Seçimi, Ali Eşref Turan

2002 Milletvekili Genel Seçimi’nde, ülkede yaşanan ekonomik, toplumsal ve siyasal koşullar ile yüksek barajlarla örülü seçim sistemi sonucunda TBMM’ye iki parti girebildi. AKP tüm seçmenlerin %66’sını alarak iktidara geldi. CHP ise seçmenlerin %15’inin oyunu ve milletvekilliklerinin %32’sini elde ederek ana muhalefet partisi oldu. Bu seçimlerde parti yandaşlıkları yeniden yapılandı; merkez sağ diye bilinen partiler gerilerken, merkez sol da eğilim olarak bu düşüşten nasibini aldı ve seçimi toplumun dini duyarlılığa sahip kesimini temsil eden parti kazandı. Seçmen davranışında görülen bu kırılma, 2002 seçimlerinin genel niteliğini de belirlemektedir. Ancak bu kırılma siyasal tarihimizde bir ilk değildir. Dr. Ali Eşref Turan bu kitabında 2002’deki bu olguyu incelerken, Türkiye’de 1950’den beri seçimlerde meydana gelen kırılmaların hangi sosyo-politik ortamlarda ortaya çıktığını irdeliyor.

Turan, değişimlerle ilgili soruların cevaplarını ararken, çözümleme birimi birey olan değişkenleri de ele alarak, konuya niceliksel ve niteliksel araştırmaların ışığında bakıyor. Yazar bunu yaparken Türkiye’de demokrasinin askeri müdahalelerle kesintiye uğramasının yarattığı sonuçlar ve bunun seçmen davranışına yansımalarına da değiniyor.

 

Türü: Siyaset – Politika, Türkiye Siyaseti, İnsan ve Toplum, Kurumlar, Örgütler, Derin Siyaset, Politik Akımlar & İdeolojiler, Siyaset Sosyolojisi, Siyaset Bilimi & Siyaset Tarihi, Sosyoloji
ISBN: 9789756857830
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 259
Ebat: 13,5×20 cm
Ağırlık: 259