Türkiye’nin Kürt Siyasetine Eleştirel Yaklaşımlar, Tarık Ziya Ekinci

Türkiye’nin Kürt Siyasetine Eleştirel Yaklaşımlar, Tarık Ziya Ekinci

Tarık Ziya Ekinci, 1925’te Lice’de dünyaya geldi. Türkçe’ye diğer arkadaşları gibi ilçenin tek ilkokulunda öğrendi. Ortaokulu ve liseyi Diyarbakır’da okudu. 1949’da İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmetini Siverek, Diyarbakır ve Lice’de tamamladı. İhtisas için bir süre Paris’te kaldı. 1957’de İç Hastalılarda mütehassız hekim olarak Diyarbakır’a yerleşti. Üç dönem Diyarbakır-Mardin-Siirt illeri Tabip Odası Başkanlığı yaptı. 1958’den 1980’e kadar TTB Merkez Konseyi Kongreleri’nde bölge hekimlerini temsil etti ve hekim haklarına ilişkin önerilerde bulundu. Bir dönem de TTB Merkez Konseyi Disiplin Kurulu üyeliği yaptı. Ekinci, 1965’te TİP’ten Diyarbakır Milletvekili seçildi. TİP Merkez Yürütme Kurulu üyeliği, Parti Genel Sekreterliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi TİP Grup Sözcülüğü ve Grup Başkanvekilliği yaptı. Meclis çalışmalarında demokrasi ve insan hakları ile Kürtlerin kimlik ve kültür haklarını savunmaya öncelik verdi.
Ekinci’nin daha önce yayınevimizden çıkan; “Sol Siyaset Sorunları, Türkiye İşçi Partisi ve Kürt Aydınlanma”, “Millet, Milliyetçilik, Devlet ve Anayasa Sorunları” ve “Türkiye’de Demokrasi ve İnsan Hakları Sorunları” adlı kitapları da bulunuyor.
“Elinizdeki kitapta, Türkiye’nin Kürtleri hedef alan siyaseti, eleştirel bir yaklaşımla irdelenmiş ve demokratikleşme sürecinin nasıl bir yaklaşımla irdelenmiş ve demokratikleşme sürecinin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğu somut verilere dayanarak sergilenmiştir. Keza, Kürt kozu kullanılarak, toplumsal ilerlemenin ve demokratik gelişmenin nasıl önlendiği açıklanmış ve statükoculara karşı Türk ve Kürt aydınlarının uyanık davranmaları ve demokrasi için ortak bir savaşım vermeleri gerektiği anlatılmıştır.” Tarık Ziya Ekinci
Türü: Siyaset – Politika, Türkiye Siyaseti, Azınlıklar & Etnik Gruplar, Diğer Kategoriler
ISBN: 9789754067972
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 398
Basım: Ekim 2004
Ebat: 13,5×19,5 cm
Ağırlık: 342