Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu, Selman Öğüt

Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu, Selman Öğüt

Elinizdeki eser, Birleşmir Milletler Uluslararası Hukuk Komisyonu tarafından 2011 yılında yayınlanmış olan “Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu Hakkında Taslak Maddeler” çerçevesinde uluslararası örgütlerin sorumluluğu meselesini incelemektedir. Bu inceleme yapılırken, tercümesi ilk defa tarafımızca yapılmış olan taslak maddelerin ortaya koymuş olduğu konu sistematiğine bağlı kalınmıştır. Bununla birlikte doktrindeki görüşlerden ve muhtelif kaynaklar tarafından yayınlanmış raporlardan istifade edilmiştir.

Uluslararası örgütlerin muhtelif türlerinin olması ve her geçen gün faaliyet alanlarının ve faaliyet yoğunluklarının, artması uluslararası örgütlerin uluslararası sorumluluğun düzenlenmesinin ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Sorumluluk kavramı, her türlü hukuk sisteminin temeline teşkil ettiği için incelediğimiz taslak maddeler, uluslararası sorumluluk hukuku açısından belirli bir boşluk doldurmuştur. Henüz çok taze olan taslak maddelerin uygulamaya etkisinin nasıl olacağı merakla beklenmektedir.

Bu çalışmayı yapmadaki amacımız, bu yeni konu ile ilgili Türk doktrininde temel bir eserin olmasını sağlamaktadır.

Türü: Siyaset – Politika, Araştırma – İnceleme, Kurumlar, Örgütler, Derin Siyaset, Uluslararası İlişkiler & Dünya Siyaseti, Akademik
ISBN: 9786051521787
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 304
Basım: Ekim 2014
Ebat: 155×23 cm
Ağırlık: 502