Ya Öyle Değilse, Johano Strasser

Ya Öyle Değilse, Johano Strasser

İskender İran’ı fethetti, on yıl boyunca dönüp dolaştıktan sonra Tanrılar Odisseus’u memleketinin sahiline getirdiler, Napolyon zaferden zafere koştu, yazgı Hitler’i iktidara getirirken intiharını fazlasıyla geciktirdi; Cassius zaferinin ardından, bir arı Marcus Antonius’u ayağından soksaydı o da Octavian’a yardıma yetişemeseydi, Octavian da Brütüs tarafından yenilgiye uğratılsaydı ne olurdu? 15 Mart sabahı Sezar’ın başı ağrımış olsaydı, o zaman büyük bir ihtimalle bir yıl sonra Roma İmparatoru olurdu; hava şartları kötü olsaydı, Lepanto Deniz Muharebesi asla meydana gelmemiş olurdu.

Baş kaldıran 14 öykü Tarihi olayları başkaldırıyla değişime uğratmak, gazeteci-yazar ve siyaset bilimci Johano Strasser’in tutkusu. Strasser, ele alıp yorumladığı on dört olayı öyküleştirip, onlara şeffaflıklarını geri kazandırmaya çalışıyor.

Ya her şey çok daha farklı cereyan ettiyse?

Bizim tarih dediğimiz, bir sonradan yapılandırma aslında… Geçmişe bakıp, kaotik olayları düzenliyor ve olup bitenleri olabildiğince akla yakın öykülerde özetliyoruz. Sonra bir bakıyoruz, her şey sırasına uygun görünüveriyor: “Olaylar ancak böyle meydana gelebilirdi, başka türlü değil!” diyoruz. Strasser, “Tarihi öyküler oluşturur,” diyor ve ekliyor: Ya her şey daha farklı cereyan ettiyse?

Türü: İnsan ve Toplum, Kültür
Orijinal Başlık: Kolumbus Kam Nur Bis Hannibal – Vierzehn Subversive Geschichten
ISBN: 9786054463190
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 107
Basım: Temmuz 2011
Ebat: 13,5×21 cm
Çevirmen: Berra Sartel
Ağırlık: 123